Рибарите от риболовен кораб се натъкнали на дървената лодка, докато ловели риба с кораба си в Созополския залив, на около 15 мили източно от Маслен нос. Качили находката на кораба, напълнили я с морска вода и я покрили, като по този начин успели да я спасят от разпадане. За да я транспортират до брега дори изхвърлили част от улова си обратно в морето. Лодката била пренесена в Археологическия музей в Созопол.
Лодката еднодръвка е около 70 см широка, около 60 см висока и около 2,20 м дълга. Според директора на Археологическия музей в Созопол Димитър Недев тя има много интересна конструкция, което се констатира от запазените няколко вида сглобки. Дървото, което е използвано, е вероятно дъб. За обработката й са използвани метални сечива, което отхвърля хипотезата лодката да е праисторическа, както първоначално се твърдеше.
Първоначалният оглед показва, че плавателният съд е най-рано от Римската епоха, или 3-4 век след Хр, но точната датировка ще бъде определена след допълнителни дандрологични анализи. Въпреки това лодката може да се окаже една от най-старите, открити досега в света. Единствено в Черно море дървените съдове могат да бъдат запазени по-дълго време заради наличието на сероводород.